دیپلم گردشگری

اخذ دیپلم گردشگری

دیپلم گردشگری یکی از دیپلم های پر طرفدار می باشد که دروس تخصصی آن توسط آموزشگاه های سازمان فنی و حرفه ای برگزار میشود و توسط همین سازمان مدرک ارائه می شود. این رشته بسیار مباحث ساده و جزابی دارد و برای افرادی که قصد دارند صرفا یک مدرک دیپلم داشته باشند  و یا متقاضیان آقا و خانمی که به دلیل مشغله میخواهند سریع تر و راحت تر مدرک دیپلم رسمی خود را دریافت نمایند بسیار مناسب می باشد. متقاضیان برای اخذ دروس تخصصی این مدرک به مدت زمان کوتاهی در حدود 2 تا 3 ماه نیاز دارند با این مدرک می توانند در مراکز مختلفی مانند ایرانگردی و صنعت توریست مشغول به کار شوند.

دیپلم گردشگری و شرایط آن

شاید بپرسید برای دریافت دیپلم گردشگری چه اقداماتی باید انجام دهید؟ برای این کار کافیست که به یک موسسه فنی و حرفه ای قابل اعتماد مراجعه کنید و این دوره ها را به صورت حضوری و غیر حضوری ثبت نام نمایید. هنرجویان متقاضی اخذ دیپلم گردشگری با ثبت نام در آموزشگاه گردشگری نشان برتر با گدراندن 6 مهارت فنی و حرفه ای : راهنمای گردشگری اکوتوریسم  ،راهنمای گردشگری عمومی ، راهنمای گردشگری موزه ، راهنمای گردشگری محلی ، راهنمای گردشگری فرهنگی ، راهنمای گردشگری سلامت و سپس با هماهنگی آموزشگاه نشان برتر با ثبت نام به طور همزمان در یکی از دبیرستان های بزرگسال دولتی یا آموزش از راه دور طرف قرارداد با آموزشگاه در کوتاه ترین زمان ممکن میتواند دیپلم خود را از آموزش پرورش به صورت کاملا قانونی دریافت نماید.

دروس عمومی دیپلم گردشگری در کار و دانش

همه افراد  دارای مدرک سوم راهنمایی قدیم یا مدرک نهم جدید و یا دارندگان مدرک دهم ، یازدهم و دوازدهم رشته هایی که دیگر میخواهند سریع تر از سایر همکلاسی های خود دیپلم دریافت نمایند و همه افرادی که تمایل دارند یک دیپلم دیگر نیزدر رزومه تحصیلی خود داشته باشند، می توانند در این دوره ثبت نام کنند. متقاضیانی که قصد دارند بعد از گذراندن پایه نهم از طریق کار و دانش در این رشته دیپلم را دریافت نمایند. می بایست  ۶۵ واحد های زیر را پاس کنند:

نحوه پاس واحد ها به شکل زیر است:

 

افرادی که از طریق هنرستان و یا کارودانش برای دریافت این دیپلم اقدام می کنند باید کلاس نهم خود را با موفقیت گذرانده باشند تا بتوانند در این دوره شرکت کنند. این افراد  باید دروس عمومی جدول زیر را با موفقیت بگذرانند. در ادامه دروس عمومی لازم برای هر یک از پایه های دبیرستان را شرح می دهیم. 

دروس پایه دهم

دروس پایه یازدهم

دروس پایه دوازدهم

دروس تخصصی دیپلم گردشگری

 

برای دریافت دیپلم گردشگری متقاضی باید دروس مختلفی را خوانده و قبول شود که هر یک از آن ها دارای کد مخصوصی بوده و تعداد واحد های خاصی دارند. این دروس به شرح زیر می باشند:

 1. راهنمای محلی با کد استاندارد ۲/۱/۹۴/۹۱-۵ و تعداد ۴ واحد درسی
 2. راهنمای عمومی گردشگری با کد استاندارد ۳/۱/۳۳/۹۱-۵ و تعداد ۱۰ واحد درسی
 3. راهنمای موزه با کد استاندارد ۳/۱/۳۰/۹۱-۵ و تعداد ۸ واحد درسی
 4. راهنمای طبیعت گردی (اکوتوریسم) با کد استاندارد ۲/۱/۳۶/۹۱-۵ و تعداد ۱۰ واحد درسی
 5. راهنمای سلامت با کد استاندارد ۵۱۱۳۲۰۵۵۰۰۱۰۰۰۱ و تعداد ۳ واحد درسی
 6. راهنمای فرهنگی با کد استاندارد ۵۱۱۳۲۰۵۵۰۰۲۰۰۰۱ و تعداد ۶ واحد درسی

که در مجموع افراد در این رشته با کد رشته ۱-۶۲۲۰ وگذراندن ۴۱ واحد درسی فارق التحصیل شده و مدرک دیپلم خود را دریافت می کنند.

مزایای اخذ دیپلم گردشگری

دریافت دیپلم گردشگری از سازمان فنی و حرفه ای می توان با مزیت های زیادی برای افراد همراه باشد. افراد با گذراندن واحد های درسی ساده و صرف وقت و هزینه کمتر نسبت به سایر رشته ها می توانند دیپلم خود را از آموزش پرورش دریافت نمایند.

 • در شرایطی که نتوانند برای شرکت در کلاس های حضوری وقت بگذارند، می توانند در کلاس های غیر حضوری نیز شرکت کنند.
 • دریافت 6 مهارت فنی حرفه ای بین المللی و قابل ترجمه
 • دریافت وام کم بهره از بانک ها
 • پس از دریافت دیپلم گردشگری امکان ادامه تحصیل بدون کنکور در دانشگاه های آزاد، پیام نور، غیر انتفاعی و یا حتی دانشگاه های دولتی سراسر کشور
 • امکان راهیابی به رشته های دانشگاهی مانند مدیریت هتلداری، جهانگردی، خدمات گردشگری، تشریفات، مهمانداری هواپیما، باستان شناسی و یا هر رشته ای که علاقه به تحصیل را دارد
 • امکان حضور در میلیون ها فرصت شغلی مختلف
دیپلم گردشگری

آینده شغلی و بازار کار رشته گردشگری

اگر قصد دارید که دیپلم گردشگری بگیرید اما از آينده شغلی آن اطلاعی ندارید، باید بدانید که این رشته بسیار کاربردی و پر طرفدار می باشد. امروزه افراد زیدی از این رشت فارغ التحصیل شده و در حیطه های شغلی مختلف مشغول به کار می شوند. از طرفی امکان خود اشتغالی و فرصت های کارآفرینی نوین نیز در این رشته تحصیلی فراهم می باشد و در نتیجه شما با دریافت این دیپلم می توانید بدون دغدغه وارد بازار کار شوید. مهم ترین مشاغلی که افراد با دریافت دیپلم گردشگری را به سمت خود فرا می خواند عبارتند از:

 • اشتغال به عنوان راهنما ، یا منشی پرواز یا آژانس های مسافرتی
 • اشتغال در دفاتر هواپیمایی
 • اشتغال در دفاتر خدمات مسافرتی و گردشگری
 • اشتغال در دفاتر فروش بلیط های مسافرتی
 • اشتغال در تور های مسافرتی و تورلیدری
 • اشتغال در سازمان میراث فرهنگی و گردشگری
 • اشتغال در موزه ها و راهنمای موزه
 • اشتغال در مهمانداری هواپیما در صورت ادامه تحصیل
 • اشتغال به عنوان منابع انسانی هتل یا شرکت هواپیمایی
 • اشتغال به عنوان مدیر اجرایی آژانس های هواپیمایی یا مسئول تور گردشگری

 

آشنایی بیش تر با آموزشگاه گردشگری نشان برتر

آموزشگاه نشان برتر با سابقه و تجربه بالا در زمینه برگزاری دوره های تحصیلی مختلف یکی از بهترین آموزشگاه های موجود در سراسر کشور می باشد. این آموزشگاه که کاملا مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای می باشد از اساتید مجرب و کارآزموده ای برای تدریس مباحث آموزشی استفاده می کند. همچنین کلاس ها را در محیطی امن و آرام برگزار کرده و در هر کلاس تعداد استانداردی از متقاضان حضور دارند. علاوه بر همه این ها این آموزشگاه کلاس های آموزشی را هم به صورت حضوری و هم غیر حضوری برگزار می کند تا متقاضیان بتوانند در شرایطی ایده آل به تحصیل بپردازند.

دوره های غیر حضوری نیز به صورت کاملا حرفه ای برگزار شده و هر هفته از متقاضیان آزمون گرفته می شود. با توجه به پیگیری های مستمری که توسط آموزشگاه انجام می شود، متقاضیانی که از این آموزشگاه فارغ التحصیل می شوند به نتایج بهتری دست یافته و در حیطه کاری موفق تر ظاهر می شوند. در مجموعه ما آموزش حوزه های کاری دیگر نظیر آموزش مکانیک خودرو، برق خودرو، برنامه نویسی، آموزش تصویر سازی و… نیز ارائه می شود.

نکات مهم برای اخذ دیپلم گردشگری

رشته تحصیلی شما در پایه دیپلم هیچ ارتباطی به رشته ای که در دانشگاه تحصیل می کند نداشته و ملاکی برای انتخاب آن نمی باشد. اگر فرد دیپلم گردشگری را کسب کرده و قصد ورود به دانشگاه را دارد، می تواند در هر رشته ای که تمایل داشته باشد، ادامه تحصیل دهد. لزومی ندارد که رشته تحصیلی او در دانشگاه نیز همان رشته دیپلم باشد. از طرفی این افراد بدون کنکور می توانند در دانشگاه های مختلف علمی و کاربردی، دانشگاه آزاد، پیام نور و غیر انتفاعی وارده شده و ادامه تحصیل دهند.

برای اطلاعات بیش تر در خصوص نحوه ادامه تحصیل و ثبت نام در دانشگاه ها می توانید با مشاورین حرفه ای و مجرب ما در آموزشگاه نشان برتر ارتباط برقرار کنید.

تفاوت ثبت نام در آموزشگاه گردشگری نشان برتر با سایر آموزشگاه ها :

 • آموزشگاه نشان برتر با استفاده از اساتید مجرب و جزوات بروز شده نسبت به آموزشگاه های مشابه ، پیشرو میباشد و هنرجویان میتوانند درصد قبولی خود را در آزمون ها به صورت کاملا محسوس بالا ببرند .
 • آموزشگاه گردشگری نشان برتر شرایطی را فراهم نموده تا هنرجویان متقاضی رشته دیپلم گردشگری بتوانند با توجه به شرایط کاری و زمانی خود به صورت هم حضوری و هم غیر حضوری در آموزشگاه ثبت نام به عمل آورد.
 • هنرجویان این آموزشگاه با توجه به پیگیری های مستمر خود و آزمون های کلاسی نتیجه بهتری را نسبت به سایر هنرجویان آموزشگاه کسب مینمایند.
 • ارائه جزوات بروز شده به صورت pdf و چاپی به هنرجویان

چگونگی شرایط شرکت در آزمون های مهارت های راهنمای گردشگری :

هنرجویان متقاضی اخذ دیپلم گردشگری میبایست 6 مهارت :

 • راهنمای گردشگری طبیعتگردی ( اکوتوریسم)
 • راهنمای گردشگری عمومی
 • راهنمای گردشگری موزه
 • راهنمای گردشگری محلی
 • راهنمای گردشگری فرهنگی
 • راهنمای گردشگری سلامت

به این صورت که،بابت هر رشته یک آزمون کتبی که شامل 40 سوال تستی میباشد را ، نمره قبولی کسب نماید و بعد از آن با معرفی به آزمون شفاهی وکسب نمره قبولی  گواهینامه فنی و حرفه ای مربوط به آن حرفه را دریافت نماید

ضمنا: آزمون های کتبی بصورت تستی و آزمون های عملی بصورت پروژه های از قبل تعیین شده در مراکز سنجش سازمان فنی و حرفه ای برگزار میشودشرایط آزمون در تمام آموزشگاههای گردشگری زیر نظر سازمان فنی و حرفه ای یکسان میباشد. در آموزش نشان برتر علاوه بر دریافت دیپلم گردشگری، امکان دریافت دیپلم رشته های دیگر همانند دیپلم تعمیر موتور و برق خودرو، حسابداری، پایگاه داده، دیپلم تصویرسازی و کامپیوتر بزرگسالان نیز وجود دارد.

 

کلام آخر دیپلم گردشگری

امروزه افراد زیادی برای اخذ دیپلم گردشگری به موسسه های آموزش فنی و حرفه ای مراجعه می کنند. افراد برای اخذ این دیپلم به صرف وقت و هزینه های کمی نیاز دارند و می توانند با گذراندن مباحث درسی ساده و راحتی موفق به دریافت این دیپلم شوند. افرادی که این مدرک را دریافت می کنند می توانند در محیط های شغلی مختلفی مانند دفاتر گردشگری و مراکز فروش بلیط های مسافرتی مشغول به کار شوند و درآمد های مناسبی داشته باشند. این افراد همچنین شرایط ادامه تحصیل در رشته های مختلف تحصیلی را دارند و می توانند برای ورود به دانشگاه متفاوت موجود در سراسر کشور اقدام کنند. در آموزشگاه نشان برتر دریافت دیپلم در حوزه های دیگر نظیر دیپلم تعمیر موتور  برق خودرو، آموزش مکانیک، آموزش تعمیر موتور سیکلت و… را تهیه کنید.

سوالات متداول

این هزینه ها هر سال تغییر کرده و مبلغ آن توسط سازمان نی و حرفه ای مشخص می شود. برای اطلاع از قیمت روز شهریه ثبت نام می توانید با ما در ارتباط باشید.

برای شرکت در این دوره بهتر است موسساتی را انتخاب کنید که مورد تایید سازمان فنی و حرفه ای باشند و در محیطی امن و آرام کلاس ها را برگزار کنید.

بله، با مدرک دیپلم هم می توانید در مشاغل مختلفی مشغول به کار شوید اما اگر بتوانید مدرک لیسانس دریافت کنید شغل های بهتری در انتظار شما خواهند بود.

بله ، شما جهت اخذ دیپلم گردشگری علاوه بر دیپلم آموزش پرورش 6 گواهینامه فنی و حرفه ای با کد بین المللی و قابل ترجمه دریافت مینمایید.

بله ، مدارکی که از سوی سازمان فنی و حرفه ای صادر گردیده بین المللی بوده و افرادی که قصد مهاجرت دارند میتوانند از این مدارک استفاده نمایند.

اساتید برجسته دیپلم گردشگری
سرفصل های دوره دیپلم گردشگری

یکی دیگر از دروسی که افراد برای اخذ این دیپلم باید بگذرانند، درس راهنمای طبیعت گردی می باشد. این درس که با نام اکوتوریسم نیز شناخته می شود شامل مباحث مختلفی می شود که عبارتند از:

 • شناخت اکوسیستم
 • مفاهیم و اصول گردشگری مبتنی بر طبیعت (اکوتوریسم)
 • شیوه استقرار زندگی در طبیعت
 • تشخیص غار ها، کوه ها و زمین شناسی
 • شناخت انواع اقلیم و آب و هوا
 • شناخت گونه های گیاهی ایران
 • شناخت ورزش های مرتبط با طبیعت
 • عکاسی و فیلمبرداری در طبیعت
 • اکوتوریسم و مناطق حفاظت شده
 • شناخت مجموعه قوانین و مقررات محیط زیست

این واحد درسی که افراد کمک می کنند تا بتوانند یک تورلیدر حرفه ای شوند، شامل مباحث مختلفی می باشد که عبارتند از:

 • کلیات و مفاهیم پایه صنعت گردشگری
 • بررسی ویژگی های جغرافیایی ایران
 • بررسی ویژگی های تاریخی ایران
 • بررسی ویژگی های فرهنگی و ارتباط آن با مردم شناسی
 • بررسی روحیات ملل
 • بررسی صنایع دستی ایران از دیدگاه گردشگری
 • بررسی معماری ایران از دیدگاه گردشگری
 • سخنوری و فن بیان
 • الگو های رفتاری بین المللی
 • قوانین و مقررات مرتبط با صنعت گردشگری
 • بررسی مذاهب گوناگون
 • سازماندهی، برنامه ریزی و اجرای تور های گردشگری

در این درس متقاضیان با مفاهیم مختلفی از موزه و بنا های تاریخی آشنا می شوند و مباحث خاصی به آن ها آموزش داده می شود که به شرح زیر می باشند:

 • مفاهیم و تاریخچه موزه
 • کلیات و ساختار موزه
 • وظایف و عملکرد موزه
 • موزه های ایران و جهان
 • فنون موزه داری
 • بازاریابی موزه
 • طراحی موزه

در این درس متقاضی با صنایع دستی مناطق مختلف کشور آشنا شده و ویژگی های تاریخی و جغرافیایی محلی را شناخته و مورد بررسی قرار می دهند.

 • بکارگیری تعاریف و مفاهیم راهنمای محلی بومی
 • تبیین جاذبه های فرهنگی بومی
 • تبیین جاذبه های تاریخی بومی
 • تبیین جاذبه های طبیعی بومی

در این درس مفاهیم گردشگری سلامت آموزش داده می شود و وظایف راهنمای گردشگری سلامت به متقاضیان گوشزد می گردد. مهم ترین مفاهیم این درس عبارتند از:

 • مفاهیم گردشگری سلامت
 • وظایف راهنمای گردشگری سلامت
 • برقراری ارتباط راهنمای گردشگری سلامت در ایران و جهان
 • سازماندهی و برنامه ریزی گردشگری سلامت در ایران و جهان
 • کاربرد قوانین و مقررات خدمات گردشگری سلامت

افرادی که قصد دریافت دیپلم  گردشگری را دارند باید این درس را نیزبا موفقیت بگذرانند. در این درس نیز با مفاهیم مختلفی آشنا خواهید شد که مهم ترین آن ها عبارتند از:

 • تعاریف و مفاهیم پایه میراث فرهنگی
 • بررسی رابطه فرهنگ و مذهب
 • بررسی رابطه فرهنگ و اقلیم
 • استفاده از زبان، گویش و ادبیات محلی در گردشگری فرهنگی
 • کاربرد موسیقی سنتی در گردشگری فرهنگی
 • بررسی جشن ها و قدمت آن در فرهنگ
 • بررسی رابطه فرهنگ و بازیهای محلی
 • بررسی رابطه فرهنگ و صنایع دستی
 • بررسی رابطه فرهنگ و غذا های بومی محلی
 • برنامه ریزی و اجرای بسته سفر گردشگری فرهنگی

ردشگری سلامت

نظرات شرکت کنندگان
خصوصیات دوره

مهم ترین خصوصیات دوره دیپلم گردشگری عبارتند از:

 • امکان شرکت در کلاس ها به صورت حضوری و غیر حضوری وجود دارد.
 • دارای آینده شغلی 
 • دوره شامل آموزش های جامع و جزئی

 

نمونه گواهینامه دوره
گالری تصاویر دوره
4.5/5 - (2 امتیاز)
‫5/5 ‫(1 نظر)

6,000,000 تومان

نقد و بررسی‌ها

هنوز بررسی‌ای ثبت نشده است.

اولین کسی باشید که دیدگاهی می نویسد “دیپلم گردشگری”

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *